Negar Bouban
Irańska muzykolożka i kompozytorka, specjalistka w grze na oudzie. Ukończyła studia architektoniczne na Uniwersytecie Teherańskim. Studiowała również teorię muzyki perskiej na Uniwersytecie Alzahra i uzyskała tam stopień doktorski. W swojej pracy badawczej zgłębiała teorię i praktykę muzyki irańskiej na podstawie traktatów powstałych od X do XVI wieku, a także malarstwo ścienne i miniatury. Prowadziła również badania interdyscyplinarne z zakresu muzykologii i lingwistyki.
Gry na oudzie – tradycyjnym bliskowschodnim instrumencie z grupy chordofonów szarpanych, uważanym za przodka lutni – uczyła się pod okiem Mansoura Narimana. Artysta ten pomógł jej również poznać zbiór dawnych perskich melodii i tematów muzycznych, tzw. radif. Od tego czasu Bouban, wykonując klasyczną muzykę perską, występowała z różnymi zespołami muzycznymi, brała udział w rejestracjach płyt i grała na potrzeby radia. Jako instrumentalistka interesuje się praktyką improwizacji, zarówno z wykorzystaniem technik tradycyjnych (koncept dastgāh), jak i swobodnej. W 2008 roku ukazał się jej pierwszy solowy album Continu. Potem wydała jeszcze cztery autorskie płyty.
Artystka angażuje się w pracę pedagogiczną. W latach 2003–2005 oraz w 2012 roku wykładała w stolicy Iranu na Uniwersytecie IRIB, pomiędzy 2008 a 2016 rokiem pracowała na Uniwersytecie w Szirazie, a od 2001 do 2005 oraz od 2015 do 2019 roku była wykładowczynią na Uniwersytecie Teherańskim.