Wykonawcy

Klaudiusz Baran

Studiował w stołecznej Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w klasie Jerzego Jurka oraz, jako stypendysta rządu francuskiego, w Paryżu u Maxa Bonnaya. Od roku 2016 sprawuje urząd rektora macierzystej uczelni.

Wielokrotnie sięgał po najwyższe laury w konkursach akordeonowych, m.in.: w Katowicach (1993), Castelfidardo (1997) i w Paryżu (1997). Obecnie sam zasiada w jury konkursów krajowych i zagranicznych. Występował na wielu festiwalach muzycznych, m.in.: Warszawskiej Jesieni, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Skrzyżowaniu Kultur w Warszawie, EXPO 2008 w Saragossie, Tango Festival y Mundial de Baile w Buenos Aires.

Koncertuje solo, w zespołach (w tym z założonymi przez siebie DesOrient, Machina del Tango i Tangata Quintet) oraz z czołowymi polskimi i zagranicznymi orkiestrami, w tym z Filharmonią Narodową, NOSPR, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, AUKSO, Dresdner Philharmonie i Jenaer Philharmonie.

Za wydaną przez Sony Classical płytę z muzyką Astora Piazzolli otrzymał w 2003 roku Nagrodę Muzyczną „Fryderyk” w kategorii Najlepszy album – Muzyka Kameralna. W roku 2010 został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


Fot. Emilia Stec, Iza Stefanek
Przewiń do góry