Wykonawcy

Tomasz Strahl

Absolwent klasy Kazimierza Michalika w Akademii Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Jako stypendysta rządu austriackiego odbył studia podyplomowe u Tobiasa Kühnego w Wiedniu. Kształcił się też na kursach u Miloša Sadlo, Daniela Szafrana i Romana Jabłońskiego.

Laureat konkursów im. D. Danczowskiego w Poznaniu i im. N. Zabalety w San Sebastian.

Odbył wiele tournées po Japonii, Kanadzie, Hiszpanii. Występował w Schauspielhaus w Berlinie, Brucknersaal w Linzu, St John’s Smith Square w Londynie, Art Center w Tel Awiwie, Auditori w Barcelonie, na festiwalach w Guadix i Caracas, Warszawska Jesień, Muzyka w Starym Krakowie. Współpracuje z Krzysztofem Jakowiczem, Kwartetem Wilanów, Kwartetem Śląskim, Krzysztofem Jabłońskim, z którym stworzył Chopin Duo.

Nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, CBC Radio, wytwórni płytowych: Pony Canyon, CD Accord, Acte Préalable, Sony i innych.

W 2003 roku otrzymał Nagrodę Muzyczną „Fryderyk”.

Prowadzi klasę wiolonczeli w macierzystej uczelni, a także kursy w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii, Ameryce Południowej.

W 2001 roku otrzymał z rąk Prezydenta RP tytuł profesora. Uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2010).


Fot. Andrzej Świetlik
Przewiń do góry