Wykonawcy

Bernard Ładysz

Jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych. Naukę śpiewu rozpoczął w Wilnie, następnie kontynuował w Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (klasa Wacława Filipowicza). W latach 1946–1950 został solistą Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, a w latach 1950–1979 był śpiewakiem Opery Warszawskiej i Teatru Wielkiego.

Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Śpiewaczego w Vercelli (1956). Odnosił sukcesy na najważniejszych scenach operowych świata. Jako pierwszy polski artysta wykonał partię solową w nagraniu opery przez wytwórnię Columbia (Łucja z Lammermooru Gaetana Donizettiego, z Marią Callas). Dla Columbii nagrał też płytę z ariami operowymi Verdiego i kompozytorów rosyjskich. W repertuarze artysty znalazły się także polskie dzieła współczesne, m.in. Król Roger Karola Szymanowskiego, prawykonania Pasji według św. Łukasza i Jutrzni oraz prapremiera opery Diabły z Loudun Krzysztofa Pendereckiego. Występował także w filmach fabularnych (m.in. Ziemia obiecana) i musicalach (Skrzypek na dachu).

Uhonorowany prestiżowymi nagrodami, m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2006), nagrodą Złotego Fryderyka (2016). Doktor honoris causa Akademii Muzycznej w Warszawie (2008).
Przewiń do góry