Wykonawcy

Andrzej Hiolski

Jeden z najwybitniejszych polskich barytonów. Naukę śpiewu odbył we Lwowie pod kierunkiem Heleny Oleskiej oraz w Krakowie u Adama Didura. Laureat Międzynarodowego Konkursu Śpiewaczego w Tuluzie (1954). Zadebiutował w 1944 roku rolą Janusza w Halce Moniuszki w krakowskim Starym Teatrze. W latach 1945–1956 solista Opery Śląskiej w Bytomiu, od 1957 roku aż do końca życia – Opery Warszawskiej (potem Teatru Wielkiego).

Artysta dysponował wszechstronnym repertuarem. Poza rolami operowymi (m.in. Miecznik w Strasznym dworze Moniuszki, Król Roger w operze Karola Szymanowskiego), wykonywał utwory oratoryjne oraz pieśni. W 1966 roku brał udział w prapremierze Pasji według św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego w Münster, w 1966 roku – w wystawieniu Diabłów z Loudun w Hamburgu. Występował na najważniejszych scenach w kraju i na świecie, uczestniczył w prestiżowych festiwalach muzycznych (m.in. Berliner Festwochen, Edinburgh Festival).

Współpracował z radiem i telewizją, nagrywał płyty dla wytwórni Philips, Deutsche Grammophon i innych. Otrzymał Grand Prix du Disque za Pasję Pendereckiego (1967) oraz Króla Rogera Szymanowskiego (1970), a w 1971 roku – nagrodę Orphée d’Or w Paryżu za Diabły z Loudun.
Przewiń do góry