Wykonawcy

Joanna Freszel

Urodzona w Warszawie śpiewaczka (sopran), absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina: Wydziału Wokalnego w klasie Jadwigi Rappé i Podyplomowego Międzywydziałowego Studium Pieśni. Od wielu lat koncertuje w towarzystwie najlepszych polskich zespołów kameralnych i orkiestr symfonicznych.

Specjalizuje się w interpretacji muzyki współczesnej. Śpiewała m.in. utwory G. Crumba, G. Ligetiego, R. Haubenstocka-Ramatiego, I. Strawińskiego, P. Mykietyna; dokonała prawykonań kompozycji A. Pärta, M. Nikodijevicia, U. Caine’a, E. Knapika. Nie ogranicza się jednak do muzyki najnowszej i z powodzeniem wykonuje dzieła z repertuaru barokowego, klasycznego i romantycznego. Gościła na deskach teatrów operowych w Polsce, Irlandii, Estonii, Hiszpanii i we Włoszech; występowała w ramach renomowanych festiwali (w Aix-en-Provence, Contrechamps Festival w Genewie), na zagranicznych tournée (trasa koncertowa z cyklem Chantefleurs et chantefables Lutosławskiego) oraz specjalnych koncertach (recital Frédéric Chopin and Franz Liszt w siedzibie UNESCO w Paryżu).

Laureatka prestiżowych nagród i wyróżnień w konkursach śpiewaczych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W 2015 roku ukazała się debiutancka płyta artystki real life song, poświęcona polskim kompozytorom współczesnym, która otrzymała nominację do statuetki Fryderyk 2016 w dwóch kate- goriach, oraz nagrodę Orphée d’Or 2016, przyznawaną przez Académie du Disque Lyrique. W 2017 roku została uhonorowana Paszportem „Polityki”.


Fot. Paweł Stelmach
Przewiń do góry