Wykonawcy

Marcin Świątkiewicz

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych klawesynistów młodego pokolenia. Gra na różnych typach klawesynów i klawikordów oraz na historycznych fortepianach i organach; szczególną pasją darzy sztukę improwizacji.

Studiował grę na klawesynie oraz kompozycję w Królewskim Konserwatorium w Hadze i w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jako solista, dyrygent i kameralista regularnie współpracuje z czołówką międzynarodowych oraz polskich orkiestr i zespołów, w tym z Brecon Baroque, Arte dei Suonatori, {oh!} Orkiestrą Historyczną i AUKSO — Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy.

Występował na najważniejszych festiwalach w Polsce oraz na prestiżowych estradach świata, m.in. w Wigmore Hall i Kings Place w Londynie, Seoul Arts Center, Forbidden City Concert Hall, Sumida Triphony Hall.

W 2015 roku nagrał solowy album z późnobarokowymi koncertami klawesynowymi Johanna Gottfrieda Müthela, uhonorowany nagrodą Diapason d’Or, a dwa lata później wielokrotnie nagrodzony solowy album Cromatica. Za Sonaty różańcowe H.I. Bibera, zarejestrowane wspólnie z Rachel Podger, Davidem Millerem i Jonathanem Mansonem, otrzymał Gramophone Award. W 2016 roku został wyróżniony Paszportem „Polityki”.

W 2018 roku wydał album z koncertami klawesynowymi J.S. Bacha (BWV 1052–1054), utrzymanymi w ich kontekście historycznym, oraz nagrał kultowe Wariacje Goldbergowskie.

Artysta wykłada w Akademii Muzycznej w Katowicach.


Fot. Adam Golec
Przewiń do góry