Wykonawcy

Antonina Kawecka

W czasie okupacji kształciła się w tajnym Konserwatorium Warszawskim u Stanisława Kazury. Naukę śpiewu kontynuowała u Adama Didura, Stefana Beliny-Skupiewskiego oraz Józefa Wolińskiego.

W czasie wojny brała udział w koncertach Rady Głównej Opiekuńczej, śpiewała także w kawiarniach, m.in. u Woytowicza na Nowym Świecie. W 1945 roku debiutowała w Operze Śląskiej w roli Loli w Rycerskości wieśniaczej Mascagniego.

Solistka Opery Poznańskiej (1947–1979). W jej bogatym repertuarze znalazły się partie mezzosopranowe i sopranowe w operach, m.in. Pucciniego, Verdiego, Musorgskiego, Czajkowskiego, Wagnera. W 1950 roku odniosła wielki sukces jako tytułowa Halka w operze Moniuszki w inscenizacji Leona Schillera i pod batutą Waleriana Bierdiajewa. Występowała na scenach operowych w Polsce i na świecie. Na płytach utrwaliła pieśni Chopina, Moniuszki i Szymanowskiego.

Od 1971 roku prowadziła klasę śpiewu w poznańskiej Akademii Muzycznej. Była zapraszana do jury międzynarodowych konkursów wokalnych.

Uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. Krzyżem Kawalerskim (1953), Oficerskim (1959) oraz Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1976), Medalem Polonia Mater Nostra Est przyznanym przez Fundację Pamięci Narodu Polskiego (1996).
Przewiń do góry