Wykonawcy

Walerian Bierdiajew

Po ukończeniu Politechniki Kijowskiej studiował w Lipsku u Stephana Krehla (teoria muzyki), Maxa Regera (kompozycja) i Arthura Nikischa (dyrygentura). Debiutował w 1906 roku w Dreźnie, wystawiając Eugeniusza Oniegina Czajkowskiego.

Po latach spędzonych w Rosji (m.in. jako dyrygent Teatru Maryjskiego), od 1921 roku dyrygował gościnnie w Polsce i Europie. Od 1925 roku dyrygent Filharmonii Leningradzkiej, wielu orkiestr operowych oraz profesor Konserwatorium w Kijowie.

Od 1930 roku dyrygent w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz profesor Konserwatorium Warszawskiego (m.in. Tomasza Kiesewettera, Bohdana Wodiczki). Na warszawskiej scenie wystawił m.in. Aidę Verdiego oraz Parsifala i Lohengrina Wagnera.

Podczas okupacji dyrygent Teatru Miasta Warszawy oraz wykładowca tajnego Konserwatorium. Po wojnie działał w Krakowie jako dyrygent i dyrektor Filharmonii. W latach 1949–1954 dyrektor Opery w Poznaniu oraz profesor tamtejszej PWSM. Jego ważniejsze realizacje operowe: Traviata Verdiego, Halka Moniuszki, Borys Godunow Musorgskiego.

Od 1954 roku dyrektor Opery Narodowej oraz wykładowca PWSM w Warszawie. Jego powojennymi uczniami byli m.in. Henryk Czyż i Stanisław Skrowaczewski.

Uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1952).
Przewiń do góry