Wykonawcy

Jerzy Semkow

Dyrygenturę studiował w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego oraz w Leningradzie u Jewgienija Mrawińskiego. Był jego asystentem w Filharmonii Leningradzkiej, potem został dyrygentem w Teatrze Bolszoj w Moskwie. Po powrocie do kraju związał się z Operą Narodową w Warszawie.

Od połowy lat sześćdziesiątych dyrektor artystyczny i dyrygent Opery Królewskiej w Kopenhadze. Od lat siedemdziesiątych współpracował z orkiestrami symfonicznymi: Cleveland Symphony Orchestra, Saint Louis Symphony, Orkiestrą Włoskiego Radia i Telewizji RAI w Rzymie oraz Rochester Philharmonic.

Występował z najsłynniejszymi orkiestrami świata. Nagrywał dla prestiżowych firm fonograficznych, m.in. Columbia, EMI. Nagranie Borysa Godunowa Musorgskiego z WOSPR-em, Chórem Polskiego Radia i międzynarodową obsadą solistów zdobyło wiele międzynarodowych nagród.

Wykładał na Uniwersytecie stanu Colorado, w Yale oraz Manhattan School of Music. Propagator utworów polskich kompozytorów (m.in. Moniuszki, Szymanowskiego, Bairda, Szabelskiego). Inicjator powstania i patron Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

Uhonorowany m.in. francuskim orderem Arts et Lettres (2000), Diamentową Batutą (2008) oraz tytułami doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Warszawie oraz Łodzi.
Przewiń do góry