Wykonawcy

Andrzej Bauer

Wszechstronny wiolonczelista, poruszający się z powodzeniem na gruncie muzyki klasycznej i improwizowanej.

Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem Kazimierza Michalika. Jako stypendysta Witolda Lutosławskiego odbył studia w Londynie w klasie Williama Pleetha. Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu ARD w Monachium (1992), laureat Międzynarodowego Konkursu Praska Wiosna (1989), nagrody Parlamentu Europy i Rady Europejskiej (1990).

Artysta występował z recitalami oraz jako solista z czołowymi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w większości krajów Europy, w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Jego płyty zdobyły wiele nagród, m.in. Preis der deutschen Schallplattenkritik. W 2000 roku ukazał się – pierwszy w historii polskiej dyskografii – 2-płytowy album z kompletem suit wiolonczelowych J.S. Bacha, wydany przez CD Accord, za który artysta otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej – Fryderyka 2000.

Andrzej Bauer wykonuje repertuar obejmujący wiele dzieł muzyki najnowszej, w tym liczne utwory specjalnie dla niego skomponowane. Uhonorowany został nagrodą Orfeusz 2006 za kolejną edycję przedsięwzięcia Cellotronicum – recitalu na wiolonczelę i multimedia, prezentowaną podczas festiwalu Warszawska Jesień. W latach 2012–2015 tworzył w Polskim Radiu cykl koncertów Trans-Fuzja, łączących różne style wykonawstwa i improwizacji muzycznej z technologią komputerową. Jest założycielem Warszawskiej Grupy Cellonet oraz założycielem i kierownikiem artystycznym Chain Ensemble.

Prowadzi klasy wiolonczeli w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Przewiń do góry