Wykonawcy

Dorota Miśkiewicz

Wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka i autorka tekstów. Jedna z najpopularniejszych muzycznych osobowości w kraju. Pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Ukończyła klasę skrzypiec Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, jednak to głos stał się jej głównym środkiem artystycznego wyrazu. Według rankingu „Jazz Forum” najlepsza wokalistka roku 2019.

Niezwykle wszechstronna i utalentowana, na przestrzeni lat współpracowała z wybitnymi osobowościami muzycznymi o światowej renomie. Nagrywała ze Stefano Bollanim i występowała z Nigelem Kennedym, a także z Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Tomaszem Stańką, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Grzegorzem Turnauem; od lat bierze udział w projektach legendy polskiego jazzu Włodzimierza Nahornego.

Wokalistka śmiało wychodzi poza obszar muzyki jazzowej: eksperymentowała z muzyką afrykańską z Cesárią Évorą, sięga po muzykę bałkańską czy brazylijską (płyta Caminho z brazylijskim perkusistą Guello). Można ją usłyszeć w projektach z muzyką freejazzową, poważną i współczesną. Z formacją Kwadrofonik zrealizowała koncert i nagrała płytę Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci. Jest pomysłodawczynią projektu PIANO.PL, w ramach którego na jednej scenie z towarzyszeniem Atom String Quartet wystąpili czołowi polscy pianiści jazzowi. Na jesień 2020 roku planowana jest premiera najnowszej płyty z ikoną latin jazzu, wybitnym gitarzystą Toninho Hortą, basistą Michaelem Pipoquinhą oraz perkusistą Armando Marçalem.


Fot. Kuba Majerczyk
Przewiń do góry