Wykonawcy

Jorgos Skolias

Wybitny polski wokalista greckiego pochodzenia, autor muzyki i tekstów; improwizator, operujący techniką śpiewu wielogłosowego. Jedna z najbardziej oryginalnych postaci polskiej muzyki. Związany ze sceną okołojazzową, bluesową, rockową, etniczną. Jego głos można usłyszeć na ponad 60 albumach płytowych.

W latach 70. XX wieku związał się z wrocławskim środowiskiem bluesowo-rockowym. W 1982 roku dołączył do zespołu Krzak. Współpracował z grupą Osjan, a w latach 1988–1991 był wokalistą formacji polskiego młodego jazzu Young Power. Tworzył duety z Radosławem Nowakowskim, Bogdanem Hołownią, Bronisławem Dużym; z Pawłem Kaczmarkiem reinterpretował twórczość Raya Charlesa, współpracował ponadto z zespołami Voo Voo, Kapela ze Wsi Warszawa, Dżem, Audiofeeling. Każda z muzycznych kolaboracji Skoliasa przyjmuje specyficzny i oryginalny charakter, balansujący na granicy stylistyk.

Artysta zgłębia starodawne techniki wokalne, opracowuje i doskonali różne metody wykorzystania głosu w muzyce. Prowadzi warsztaty wokalne, m.in. podczas festiwalu Voicingers. Przy produkcjach teatralnych współpracował z Teatrem Tworzenia Jarosława Pijarowskiego, Teatrem Telewizji, Teatrem im. Juliusza Słowackiego i Teatrem Bagatela w Krakowie. W latach 2013–2015 członek redakcji pisma mówionego „Gadający Pies”.


Fot. Grzegorz Rajter
Przewiń do góry