Wykonawcy

Tomasz Konieczny

Bas-baryton. Absolwent łódzkiej Filmówki na Wydziale Aktorskim, aktor, reżyser, śpiewak operowy.

Występuje na najważniejszych scenach operowych świata, m.in. w mediolańskiej La Scali, Lyric Opera w Chicago, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Salzburger Festspiele, Bayreuther Festspiele (Wotan w Walkirii Wagnera 2021), Bayerische Staatsoper w Monachium. Jego artystycznym domem jest od wielu lat Opera Wiedeńska (Staatsoper Wien), gdzie w 2019 roku otrzymał najważniejsze w niemieckojęzycznym świecie wyróżnienie wokalne – tytuł Kammersängera oraz honorowe obywatelstwo austriackie (2018) – i gdzie wystąpił w rolach wiodących w blisko dwustu spektaklach operowych.

Artysta słynie z wykonywania repertuaru niemieckiego, w tym Wagnera, Straussa, Berga, Hindemitha. Współpracuje z najznakomitszymi żyjącymi kompozytorami. Ma w repertuarze rozliczne partie operowe, takie jak: Wotan i Alberich (Pierścień Nibelunga), Amfortas (Parsifal), Jochanaan (Salome), Barak (Kobieta bez cienia), Scarpia (Tosca), Wozzeck, Telramund (Lohengrin), Jack Rance (Dziewczyna z Dzikiego Zachodu), Mandryka (Arabella), Janusz (Halka), Cardillac i wiele innych.

Występował z takimi sławami jak Kent Nagano, Marek Janowski, Krzysztof Penderecki, Franz Welser-Möst, Zubin Mehta, Adam Fischer, Christian Thielemann, Peter Schneider, Ricardo Chailly.

Artysta świetnie wypada jako wykonawca dzieł oratoryjnych oraz form kameralnych. W jego repertuarze pieśniarskim znajdują się kompozycje Rachmaninowa, Straussa, Mahlera, Beethovena, Pendereckiego, Twardowskiego, Moniuszki, Schuberta, Musorgskiego, Góreckiego, Bairda, Czyża. Ma w dorobku wiele wydawnictw płytowych (audio i wideo), w tym dwa nagrania Pierścienia Nibelunga (Janowski i Thielemann) oraz albumy solowe.

Fot. Igor Omulecki
Przewiń do góry