Wykonawcy

Lech Napierała

Pianista, kameralista i akompaniator, urodzony w 1982 roku w Bydgoszczy. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa fortepianu Andrzeja Stefańskiego i Krzysztofa Jabłońskiego, klasa kameralistyki Barbary Halskiej) oraz Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu (klasa akompaniamentu wokalistom Davida Lutza).

Laureat m.in. Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Białymstoku w 2002 roku (III nagroda), Międzynarodowego Konkursu Brahmsowskiego w Pörtschach w 2012 (II nagroda).

Występował na prestiżowych estradach koncertowych w Polsce (m.in. Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki–Opera Narodowa w Warszawie, NOSPR w Katowicach), innych krajach Europy (Austria, Niemcy, Francja, Włochy, Wielka Brytania), Stanach Zjednoczonych i Azji (Singapur, Chiny).

Specjalizuje się w wykonawstwie pieśni, partnerując na scenie wielu wybitnym artystom, m.in. Tomaszowi Koniecznemu, Oldze Pasiecznik, Paulowi Schweinesterowi i Monice Bohinec.

W dorobku płytowym artysty znajdują się m.in.: album nagrany wraz z Aleksandrą Szczęsnowicz z utworami na dwa fortepiany (2004), płyta solowa z mazurkami F. Chopina, K. Szymanowskiego i R. Maciejewskiego (2011), Dreamscape z kompozycjami solowymi i pieśniami A. i R. Panufników (2014) oraz zrealizowana wspólnie z Tomaszem Koniecznym płyta z Schubertowskim cyklem Winterreise (2018).

Od 2013 roku Lech Napierała jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie, a od 2018 współpracuje także z Akademią Operową Teatru Wielkiego — Opery Narodowej w Warszawie.


Fot. Marta Napierała
Przewiń do góry