Wykonawcy

Urszula Kryger

Mezzosopran. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi – w 1988 roku uzyskała dyplom w klasie fortepianu, zaś w 1992 roku ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski pod kierunkiem Jadwigi Pietraszkiewicz. Studia kontynuowała w Kopenhadze u André Orlowitza.

Uczestniczyła w wielu międzynarodowych konkursach muzycznych, otrzymując wysokie nagrody. Do jej największych sukcesów należą zwycięstwa w I Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wokalistów im. S. Moniuszki w Warszawie (1992), VI Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Hamburgu (1994) oraz XLIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium (1994).

W roku 1995 wystąpiła z recitalem pieśni F. Chopina w La Scali w Mediolanie, natomiast rok później z powodzeniem zadebiutowała w Semperoper w Dreźnie rolą Angeliny w Kopciuszku G. Rossiniego. Publiczność na całym świecie może podziwiać jej kreacje w dziełach oratoryjnych, wykonywanych pod batutą tak znakomitych mistrzów, jak: Hanns-Martin Schneidt, Sir Colin Davis, Jan Krenz, Kazimierz Kord, Jerzy Semkow, Rafael Frühbeck de Burgos.

Urszula Kryger z pasją poświęca się wykonawstwu muzyki kameralnej – jej interpretacje pieśni łączą w sobie perfekcję i naturalność. W repertuarze kameralnym towarzyszyli jej tacy pianiści, jak Hartmut Höll, Charles Spencer, Melvyn Tan, Pascal Rogé, Katarzyna Jankowska.

Artystka dokonała wielu nagrań dla rozgłośni radiowych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii i we Francji. Zarejestrowała pieśni Chopina dla wytwórni Hyperion, pieśni C. Loewego, S. Moniuszki i 8 Pieśni polskich F. Poulenca dla firmy Decca. W 2001 roku ukazała się płyta Duety rosyjskie, nagrana dla wytwórni DUX przez Urszulę Kryger wspólnie z Jadwigą Rappé, Jerzym Knetigiem i Tomaszem Herbutem (nagroda Fryderyk 2001). Wytwórnia DUX wydała także zarejestrowane przez artystkę płyty z pieśniami S. Moniuszki oraz pieśniami M. Karłowicza i K. Szymanowskiego (ta ostatnia otrzymała nagrodę Fryderyk 2002). Z 2003 roku pochodzi kolejny album artystki, zawierający arie L. van Beethovena. W 2004 roku Urszula Kryger, wraz z Iwoną Sobotką, Piotrem Beczałą, Julianą Gondek, z towarzyszeniem holenderskiej pianistki Reinild Mees, nagrała dla wytwórni Channel Classics Records płytę zawierającą komplet pieśni Szymanowskiego – album ten został wyróżniony nagrodą Fryderyk 2004 w kategorii Album Roku – Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej. W 2011 roku artystka wystąpiła w Warszawie podczas festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie.

Urszula Kryger prowadzi klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.


Fot. Bartek Barczyk
Przewiń do góry