Wykonawcy

Sebastian Szumski

Bas-baryton, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie śpiewu Marka Rzepki; uczestnik wielu kursów mistrzowskich. Już jako członek Chóru Chłopięco-Męskiego Filharmonii Poznańskiej występował na najważniejszych estradach i festiwalach muzycznych w Polsce i na świecie. Od wielu lat ceniony wykonawca pieśni oraz repertuaru oratoryjnego.

Na scenie operowej zadebiutował w 2008 roku, podczas Festiwalu Barbakan w Krakowie, kreując rolę Hrabiego Almavivy w Weselu Figara Mozarta. W kolejnych latach jego talent potwierdzały nie tylko nagrody konkursów śpiewaczych, ale także występy we włoskich teatrach operowych. Koncertował w kraju i za granicą zarówno u boku wybitnych pianistów (Andrzeja Tatarskiego, Marcina Koziaka, Piotra Różańskiego), jak i pod batutą czołowych dyrygentów (Krzysztofa Pendereckiego, Stefana Stuligrosza, Piotra Sułkowskiego, Federica Marii Sardellego, Alessandra de Marchiego, Paula McCreesha, Joshuy Rifkina, Andrew Parrotta, Vincenta Dumestre’a, Fabia Bonizzoniego).

Jego repertuar obejmuje kompozycje od renesansowych po współczesne. Zainteresowany wykonawstwem muzyki dawnej, specjalizuje się w repertuarze barokowym. Współpracował z zespołami Arte dei Suonatori, Le Poème Harmonique, La Risonanza, obecnie związany jest z Capellą Cracoviensis. W dorobku fonograficznym ma liczne nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe.

W 2019 roku uzyskał tytuł doktora w macierzystej uczelni, analizując arie basowe w dziełach G.F. Händla.

Fot. Tomasz Kucia
Przewiń do góry