O nas

Muzyka to specyficzna dziedzina sztuki, bo rozgrywa się w czasie. A muzyka współczesna jest w wyjątkowo trudnej sytuacji, bo zbyt wiele czasu nie ma – nowość w mgnieniu oka staje się tradycją, buntownik strażnikiem ładu, a rewolucja wyhamowuje do ewolucji. Można przegapić ten najbardziej twórczy moment, czas fermentu i stawania się nowego w sztuce.

Łatwo doceniać muzykę współczesną, kiedy już staje się klasyką, ale po co zwlekać? Odpowiedzią na oczekiwania twórców i potrzeby publiczności jest nowe wydawnictwo płytowe powstałe pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS. Nazwa pochodzi z języka greckiego i dosłownie oznacza „załamanie światła”, ale ma również swoją muzyczną manifestację – to modyfikacja stóp rytmicznych polegająca na przestawianiu ich elementów. Tytuł Anaklasis nosi utwór Krzysztofa Pendereckiego z 1959 roku, wykorzystujący tę koncepcję w praktyce.

Repertuar ANAKLASIS to polska muzyka XX i XXI wieku, znakomici kompozytorzy i wykonawcy, wybitne dzieła. Cel: popularyzacja muzyki współczesnej wśród odbiorców poszukujących, otwartych, gotowych na wyzwania, ale niekoniecznie wcześniej zainteresowanych takim repertuarem.

Katalog ANAKLASIS podzielony został na serie wydawnicze porządkujące najciekawsze zjawiska związane z muzyką współczesną.
Przewiń do góry