Wykonawcy

AUKSO - ORKIESTRA KAMERALNA MIASTA TYCHY

Zespół powołany przez grupę absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem. Repertuar orkiestry rozpięty jest od klasyki po muzykę współczesną, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. AUKSO ma na koncie liczne albumy, m.in.: z utworami Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego.

Szczególną inspiracją dla zespołu jest strefa pogranicza – łączenie klasyki z jazzem, muzyką alternatywną, rockiem. Współpracował m.in.: z Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Stańką, Urszulą Dudziak i Michałem Urbaniakiem. Wspólne projekty z Aphexem Twinem i Jonnym Greenwoodem zostały uhonorowane nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie Roku 2011.

Zespół otrzymał również Nagrodę Muzyczną „Fryderyk” w kategorii Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej za zrealizowany wspólnie z Januszem Olejniczakiem album Chopinowski (2011) oraz ahat-ilī – siostra bogów i Syrena. Melodrama aeterna Aleksandra Nowaka.

Od 2000 roku orkiestra jest gospodarzem Letniej Filharmonii AUKSO, w ramach której odbywają się kursy mistrzowskie, próby otwarte i koncerty, przyciągające młodych muzyków oraz melomanów z całego kraju.

Od 2018 roku jest instytucją współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co zaowocowało powstaniem w tym samym roku festiwalu Auksodrone.


Fot. Dorota Koperska
Przewiń do góry