Wykonawcy

AUKSO - ORKIESTRA KAMERALNA MIASTA TYCHY

Zespół powołany przez grupę absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach, wspólnie z Markiem Mosiem. Repertuar orkiestry rozpięty jest od klasyki po muzykę współczesną, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. AUKSO ma na koncie liczne albumy, m.in. z utworami Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego.

Szczególną inspiracją dla zespołu jest strefa pogranicza – łączenie klasyki z jazzem, muzyką alternatywną, rockiem. Współpracował m.in. z Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Stańką, Urszulą Dudziak i Michałem Urbaniakiem. Wspólne projekty z Aphexem Twinem i Jonnym Greenwoodem zostały uhonorowane nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Wydarzenie Roku 2011.

W dorobku fonograficznym zespołu znajdują się albumy wyróżnione nagrodą muzyczną Fryderyk: zrealizowany wspólnie z Januszem Olejniczakiem album Chopinowski oraz ahat-ilī – siostra bogów i Syrena. Melodrama aeterna Aleksandra Nowaka.

Od 2000 roku orkiestra jest gospodarzem Letniej Filharmonii AUKSO, w ramach której odbywają się kursy mistrzowskie, próby otwarte i koncerty, przyciągające młodych muzyków oraz melomanów
z całego kraju.

Od 2018 roku jest instytucją współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co zaowocowało powstaniem w tym samym roku festiwalu Auksodrone.
Przewiń do góry