Wykonawcy

BASSEM AKIKI

Dyrygent. Kształcił się w Bejrucie w konserwatorium i na Uniwersytecie Libańskim (filozofia). Z wyróżnieniem ukończył studia z dyrygentury chóralnej w Akademii Muzycznej w Krakowie u Stanisława Krawczyńskiego oraz w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Był dyrygentem Opery Wrocławskiej (2007–2013), dyrektorem artystycznym Festiwalu Noworocznego NFM we Wrocławiu (2016–2020) i Opery Śląskiej w Bytomiu (2018–2019); od 2020 roku dyrektor muzyczny Opery Wrocławskiej. Współpracował z orkiestrami w Libanie, we Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Urugwaju, występował w Konzerthaus w Wiedniu, teatrach muzycznych Madrytu i Amsterdamu, podczas Féstival d’Aix-en-Provence. W 2014 roku przygotował w Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli prapremierę opery Shell Shock Nicholasa Lensa z librettem Nicka Cave’a, którą zadyrygował w Paryżu z Orchestre philharmonique de Radio France podczas obchodów stulecia zakończenia I wojny światowej. Pod jego batutą odbyły się także prapremiery oper: Slow Man Nicholasa Lensa w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Medúlla z muzyką Björk i Frankenstein Marka Greya w La Monnaie.

Doktor sztuki, wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu i Collegium Civitas w Warszawie, wykłada także na kursach mistrzowskich.

Zadyrygował II Koncertem wiolonczelowym w wykonaniu Marcina Zdunika i NFM Filharmonii Wrocławskiej na nagrodzonym Fryderykiem albumem z muzyką Pawła Mykietyna.
Przewiń do góry