Wykonawcy

Andrzej Lampert

Tenor. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie prof. Renaty Danel oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Janusza Borowicza.

Od 2011 roku pozostaje pod stałą opieką wokalną prof. Heleny Łazarskiej. Laureat m.in. XV Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, a także Międzynarodowej Letniej Akademii Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu w 2013 roku. Od 2020 roku jest solistą Opery Śląskiej w Bytomiu, w której zadebiutował w roku 2010 partią Alfreda w Traviacie Verdiego w reżyserii Wiesława Ochmana. W latach 2013–2018 był solistą Opery Krakowskiej.

Brał udział w licznych nagraniach, m. in. III Symfonii „Pieśń o nocy” Szymanowskiego z NOSPR pod batutą Maestro Alexandra Liebreicha czy opery Hagith Szymanowskiego z Orkiestrą Polskiego Radia pod dyrekcją Maestro Michała Klauzy, która to płyta otrzymała Fryderyka w 2020 roku.

Jest laureatem XI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy śpiewak operowy”, Nagrody „Dziennika Teatralnego” im. Zbigniewa Grucy oraz „Złotej Maski” za rolę wokalno-aktorską w spektaklu Romeo i Julia w Operze Śląskiej w reżyserii Michała Znanieckiego. W 2020 roku w Salzburgu otrzymał nagrodę Österreichischer Musiktheaterpreis za rolę Pasterza w Królu Rogerze Szymanowskiego w reżyserii Holgera Müller-Brandesa, wystawionej w Operze w Grazu.

Fot. Karol Fatyga
Przewiń do góry