Wykonawcy

DANUTA STENKA

Aktorka teatralna, filmowa i radiowa, absolwentka Studium Aktorskiego przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Debiutowała w 1984 roku w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, związana następnie z Teatrem Nowym w Poznaniu oraz warszawskimi teatrami: Dramatycznym, Rozmaitości, Narodowym, a od 1988 roku również z Teatrem Telewizji.

Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Artystycznej Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego II stopnia, Nagrody Aktorskiej na II Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, Nagrody Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru, Nagrody im. Ireny Solskiej za wybitne osiągnięcia aktorskie, a także nagród Teatru Polskiego Radia – Wielki Splendor oraz Złoty Mikrofon – za wybitne kreacje aktorskie. Uhonorowana Paszportem „Polityki” w kategorii Teatr nagrodą dla najlepszej aktorki na VII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Boska Komedia" w Krakowie oraz Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą rolę kobiecą w Kobiecie z morza wg Ibsena w reżyserii Roberta Wilsona w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Do najbardziej znanych filmowych kreacji aktorki należą role w filmach Chopin. Pragnienie miłości Jerzego Antczaka, Katyń Andrzeja Wajdy, Uwikłanie Jacka Bromskiego. Pięciokrotnie otrzymała nagrodę Złota Kaczka, przyznawaną przez miesięcznik „Film”, a także dwukrotnie Polską Nagrodę Filmową Orzeł w tym za rolę George Sand w filmie Chopin. Pragnienie miłości. Odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2011).
Przewiń do góry