Mariusz Godlewski
Baryton, laureat licznych konkursów krajowych i zagranicznych. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Debiutował w 2002 roku na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej jako Peleas w operze Peleas i Melisanda Claude’a Debussy’ego. Od tamtego czasu gościł na wielu scenach i estradach zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. w Szwajcarii, Austrii, Niemczech czy Stanach Zjednoczonych.
Obok repertuaru operowego z zamiłowaniem sięga również po pieśni Franza Schuberta, Roberta Schumanna czy Johannesa Brahmsa, a także po muzykę niemieckiego i angielskiego baroku. W 2011 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie brał udział w prawykonaniu cyklu Powiało na mnie morze snów… Pieśni zadumy i nostalgii Krzysztofa Pendereckiego. Dwa lata później pod batutą kompozytora występował podczas Beijing Music Festival.
Artysta w dorobku nagraniowym ma dzieła Stanisława Moniuszki: partię Zbigniewa w Strasznym dworze, Jakuba we Flisie, Volseya w Beacie, Janusza w Halce oraz Podczaszyca w Hrabinie. Razem z pianistą Radosławem Kurkiem zarejestrował również trzy albumy z liryką wokalną tego kompozytora, wydane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. W 2022 roku za drugi z nich, a także za udział w rejestracji Hrabiny, śpiewak otrzymał Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida.
Fot. Bartek Barczyk