Wykonawcy

Grażyna Auguścik

Wokalistka jazzowa, aranżerka, kompozytorka i producentka. Jedna z najciekawszych postaci na scenie jazzowej. Ceniona za styl interpretacji i technikę wykonania, łączącą swobodę i precyzję. W latach 70. i 80. XX wieku śpiewała na festiwalach piosenek i festiwalach jazzowych w kraju. Po nagraniu debiutanckiej płyty Sunrise Sunset w 1988 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie występowała m.in. z Michałem Urbaniakiem i Urszulą Dudziak oraz podjęła studia w Berklee College of Music w Bostonie, które ukończyła w 1992 roku, a dwa lata później przeprowadziła się do Chicago.

Współpracowała z Patricią Barber, Paulem Wertico, Johnem Medeskim, Kurtem Rosenwinkelem, Mattem Ulerym, Johnem Kregorem, Robem Clearfieldem, Jonem Deitemyerem; od ponad 20 lat tworzy duet muzyki brazylijskiej z Paulinho Garcią.

Ma na swoim koncie ponad 20 solowych albumów, kilkadziesiąt nagranych w kooperacji z innymi muzykami. Nagrywa wokalne wersje utworów instrumentalnych, tworzy płyty inspirowane muzyką klasyczną, etniczną i latynoamerykańską.

Na przestrzeni lat wielokrotnie tytułowana najlepszą wokalistką jazzową według „Jazz Forum”, nominowana do prestiżowych nagród, wyróżniona na Fujitsu-Concord Jazz Festival. W 2017 roku otrzymała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Artystka jest również organizatorką życia muzycznego w Chicago, w tym koncertów z muzyką Chopina, cieszących się uznaniem krytyków, m.in. „Chicago Tribune”; od 2017 roku organizuje festiwal Chopin IN the City w Chicago.


Fot. Krystyna Andryszkiewicz
Przewiń do góry