Aktualności

Zwieńczenie śląskiej trylogii. Premiera albumu Pokora. Dramma giocoso już 7 października!

Zwieńczenie śląskiej trylogii. Premiera albumu Pokora. Dramma giocoso już 7 października!

30 / 09 / 2022
Twórcze starcie artystycznych indywidualistów to przedsięwzięcie wysokiego ryzyka i zdawać się mogło, że uda się tylko raz. Tymczasem współpraca jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XXI wieku, Alka Nowaka, z jednym z najlepszych współczesnych pisarzy, Szczepanem Twardochem, nie tylko trwa, ale przynosi kolejne znakomite owoce. Album z rejestracją trzeciego wspólnego dzieła nagradzanego duetu dołącza do serii OPERA w katalogu ANAKLASIS – marki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, i już 7 października trafi do dystrybucji.OPERA w katalogu ANAKLASIS zajmuje miejsce szczególne. To seria poświęcona wyjątkowym przedsięwzięciom – rejestracjom wielkich form wokalno-instrumentalnych. Na przestrzeń wspólnych eksperymentów NowakTwardoch wybrali właśnie operę, którą traktują z powagą, choć bez pokory. A właśnie, Pokora! Taki tytuł nosi ich trzecie wspólne dzieło. Po żegludze w nieznane z Syreną wracają na Śląsk, w krainę Dracha, udręczoną wielką historią i małymi trudami codzienności. Ustami Agnes (Joanna Freszel) i Aloisa (Sebastian Szumski) opowiadają o wyniszczającym uścisku namiętności i władzy. Grają: Maciej Frąckiewicz (akordeon) i AUKSO – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia. „Akompaniament jest tu wstrząsający, dzieło zapada się w jakiś straszny chłód. Śmiertelny” – notowała wrażenia z premiery Dorota Szwarcman, krytyczka „Polityki”. Nic dodać, nic ująć.

I to właśnie dziełem Pokora. Dramma giocoso kończy Alek Nowak tworzony rok po roku we współpracy z pisarzem i – chyba można już z pełnym przekonaniem powiedzieć – librecistą Szczepanem Twardochem wokalno-instrumentalny tryptyk. Podsumujmy: otworzył go Drach. Dramma per musica (2019), quasi-mityczna opowieść o wiecznym powrocie. Druga była Syrena. Melodrama aeterna (2020), baśniowa historia o nieskończoności, trwaniu, tajemnicy. Całość zamyka Pokora. Dramma giocoso (2021). A wszystkie trzy są o tożsamości. Po części, oczywiście, o tożsamości śląskiej, co w Pokorze widać szczególnie wyraźnie.

„»Trylogiczność« nie będzie oczywista, ale będzie”, komentował związki Pokory z wcześniejszymi swoimi utworami do tekstów Twardocha Alek Nowak przed premierą dzieła na festiwalu AUKSODRONE. „Czytając tekst, myśląc też o Drachu i o Syrenie, widzę siatkę analogii i łączników. Nie tylko między tymi tekstami, ale też między nimi i światem. Między historią ogólną i historią moją własną. Między tym, co dziś, co rok temu, co sto lat temu i co tysiąc lat temu. […] W Drachu była cykliczność, w Syrenie lustrzana symetria, tu będzie element powtarzalności i symetria zaburzona”.

Te trzy niezwykłe, dramatyczne dzieła miały premiery podczas trzech ostatnich edycji festiwalu AUKSODRONE. Już 7 października do dostępnych w sprzedaży rejestracji Dracha i Syreny dołączy Pokora, wieńcząc śląską trylogię. Te i inne krążki od ANAKLASIS dostępne są w najlepszych księgarniach i sklepach muzycznych, w serwisach cyfrowych oraz na wirtualnych półkach sieci empik. Szczerze polecamy!

#wyostrzsłuch na serię OPERA od ANAKLASIS i dzieła duetu Nowak-Twardoch!

 

Patroni medialni płyty Pokora. Dramma giocoso: TVP Kultura, RMF ClassicCulture.pl
Partner wydania: Ruch Muzyczny

ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION

www.anaklasis.pl
www.facebook.com/anaklasisrecords/
www.instagram.com/anaklasis
Przewiń do góry