Twórcy

Właściwie Radosław Rak, lekarz weterynarii i pisarz, twórca literatury fantastycznej. Ukończył studia weterynaryjne na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, pracuje w zawodzie. W swojej twórczości realistyczne wątki historyczne, społeczne i obyczajowe zestawia z baśniowymi, chętnie sięga do mitów i legend. jako powieściopisarz zadebiutował w 2014 roku, największą popularność przyniosła mu wydana w 2019 roku "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli", za którą otrzymał między innymi Nagrodę Literacką Nike.
Kompozytor Młodej Polski. Urodzony 18 września 1883 roku w Warszawie, zmarł 1 stycznia 1953 roku w Katowicach. Pierwsze lekcje muzyki pobierał u ojca – pianisty, profesora Konserwatorium Warszawskiego. Studia odbył w stolicy pod kierunkiem Aleksandra Michałowskiego (fortepian) i Zygmunta Noskowskiego (kompozycja). Dzięki udanemu debiutowi kompozytorskiemu (scherzo symfoniczne Stańczyk, 1903) otrzymał możliwość dalszych studiów u Engelberta Humperdincka w berlińskiej Królewskiej Akademii Sztuk. W 1905 roku w Berlinie, wraz z Karolem Szymanowskim, Apolinarym Szelutą i Grzegorzem Fitelbergiem, założył Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich.
Pisarz, tłumacz i wykładowca. Urodzony w 1972 roku w Krakowie. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, retoryki i creative writing. Pisuje felietony, wierszyki, scenariusze radiowe i telewizyjne, teksty piosenek i libretta. Jest autorem książek naukowych i popularnonaukowych z zakresu retoryki i językoznawstwa.
Kompozytorka łącząca akustyczną tradycję z elektroniczną nowoczesnością, autorka opery Madame Curie. Urodzona 20 października 1943 roku we Lwowie. Ukończyła studia z zakresu reżyserii dźwięku u Antoniego Karużasa w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie
Kompozytor, prawnik, pedagog, twórca idei „posłuchów” muzycznych. Studiował prawo na Uniwersytecie Łódzkim, teorię muzyki u Marty Szoki i kompozycję u Zygmunta Krauzego w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, a podyplomowo w Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie u Ivana Fedelego (2007–2010) i w paryskim Institut de Recherche et Coordination Acoustique/Musique (2011–2014).
Czołowy polski pianista jazzowy. W latach 1987–1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (wyróżnienie Nagrodą O. Petersona). Półfinalista Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie, współpracował z orkiestrą legendarnego klarnecisty Artiego Shawa.
Kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie kompozycji Zbigniewa Rudzińskiego.
Urodził się 3 października 1882 roku w rodzinnym majątku Tymoszówka na Ukrainie, zmarł 29 marca 1937 roku w Lozannie. Uczył się gry na fortepianie u ojca i u Gustawa Neuhausa w Elizawetgradzie.
W 1901 roku wyjechał do Warszawy i pobierał lekcje kompozycji u Zygmunta Noskowskiego. W 1905 roku dołączył do Spółki Nakładowej Młodych Kompozytorów Polskich w Berlinie, w latach późniejszych często gościł w Wiedniu.
Strona 4 / 6
Przewiń do góry