Twórcy

Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku, określany często jako „następca Karola Szymanowskiego”. Studiował fortepian w krakowskim Instytucie Muzycznym oraz w konserwatorium we Lwowie, historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, a także kompozycję i teorię muzyki w Konserwatorium Warszawskim.
Saksofonista jazzowy i kompozytor; jedna z czołowych postaci polskiej i europejskiej sceny jazzowej. Piętnastokrotny Najlepszy Saksofonista Sopranowy według magazynu „Jazz Forum”.
Właściwie Radosław Rak, lekarz weterynarii i pisarz, twórca literatury fantastycznej. Ukończył studia weterynaryjne na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, pracuje w zawodzie. W swojej twórczości realistyczne wątki historyczne, społeczne i obyczajowe zestawia z baśniowymi, chętnie sięga do mitów i legend. jako powieściopisarz zadebiutował w 2014 roku, największą popularność przyniosła mu wydana w 2019 roku "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli", za którą otrzymał między innymi Nagrodę Literacką Nike.
Kompozytor Młodej Polski. Urodzony 18 września 1883 roku w Warszawie, zmarł 1 stycznia 1953 roku w Katowicach. Pierwsze lekcje muzyki pobierał u ojca – pianisty, profesora Konserwatorium Warszawskiego. Studia odbył w stolicy pod kierunkiem Aleksandra Michałowskiego (fortepian) i Zygmunta Noskowskiego (kompozycja). Dzięki udanemu debiutowi kompozytorskiemu (scherzo symfoniczne Stańczyk, 1903) otrzymał możliwość dalszych studiów u Engelberta Humperdincka w berlińskiej Królewskiej Akademii Sztuk. W 1905 roku w Berlinie, wraz z Karolem Szymanowskim, Apolinarym Szelutą i Grzegorzem Fitelbergiem, założył Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich.
Pisarz, tłumacz i wykładowca. Urodzony w 1972 roku w Krakowie. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, retoryki i creative writing. Pisuje felietony, wierszyki, scenariusze radiowe i telewizyjne, teksty piosenek i libretta. Jest autorem książek naukowych i popularnonaukowych z zakresu retoryki i językoznawstwa.
Kompozytorka łącząca akustyczną tradycję z elektroniczną nowoczesnością, autorka opery Madame Curie. Urodzona 20 października 1943 roku we Lwowie. Ukończyła studia z zakresu reżyserii dźwięku u Antoniego Karużasa w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie
Filolog, poeta, prozaik, tłumacz, profesor nauk humanistycznych. Specjalizuje się w teorii literatury oraz historii literatury angielskiej i amerykańskiej. Jako wybitny intelektualista należy do elity przedstawicieli myśli humanistycznej w Polsce. Publikował w czasopismach „Brulion”, „Odra”, „Res Publica Nowa” i „Gazeta Wyborcza”. Jest stałym publicystą „Tygodnika Powszechnego”.
Kompozytor, prawnik, pedagog, twórca idei „posłuchów” muzycznych. Studiował prawo na Uniwersytecie Łódzkim, teorię muzyki u Marty Szoki i kompozycję u Zygmunta Krauzego w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, a podyplomowo w Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie u Ivana Fedelego (2007–2010) i w paryskim Institut de Recherche et Coordination Acoustique/Musique (2011–2014).
Strona 4 / 6
Przewiń do góry