Wykonawcy

Rocznik 2001. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Płońsku, kontynuował naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie fortepianu (Joanna Ławrynowicz-Just, Marek Bracha), klawesynu (Beata Popis), kameralistyki (Anna Misior) oraz organów (Jarosław Wróblewski).
Ukończyła liceum budowlane w Białymstoku i podjęła studia na wydziale architektury Politechniki Warszawskiej, zdecydowała jednak poświęcić się karierze wokalnej. Studiowała śpiew u Magdaleny Halfterowej w szkole średniej oraz w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (1955–1960), jednocześnie była solistką Zespołu Pieśni i Tańca Wojska Polskiego.
Lekcje gry na fortepianie pobierała w konserwatorium w Toruniu u Marii Drzewieckiej, a później u Henryka Sztompki. W 1939 roku zamieszkała w Krakowie. W 1945 roku podjęła studia w PWSM u Sztompki, przez kilka lat doskonaliła także swoje umiejętności pod kierunkiem Zbigniewa Drzewieckiego. W 1949 roku zdobyła 11. miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wykonywała głównie muzykę polską (Chopin, Janiewicz, Krogulski, Ogiński, Szymanowska, F. Lessel, Zarębski, kompozytorzy współcześni).
Czołowy polski pianista jazzowy. W latach 1987–1990 studiował w Berklee College of Music w Bostonie (wyróżnienie Nagrodą O. Petersona). Półfinalista Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie, współpracował z orkiestrą legendarnego klarnecisty Artiego Shawa.
Aktor, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie (2004), od tego samego roku w zespole Teatru Narodowego w Warszawie. Współpracuje z teatrami warszawskimi: Dramatycznym, Scena Prezentacje, Soho – Studiem Teatralnym Koło oraz Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Ma w dorobku wiele ról telewizyjnych i filmowych, jest także uznanym aktorem dubbingowym.
Absolwent klasy Kazimierza Michalika w Akademii Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). Jako stypendysta rządu austriackiego odbył studia podyplomowe u Tobiasa Kühnego w Wiedniu. Kształcił się też na kursach u Miloša Sadlo, Daniela Szafrana i Romana Jabłońskiego.
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych klawesynistów młodego pokolenia. Gra na różnych typach klawesynów i klawikordów oraz na historycznych fortepianach i organach; szczególną pasją darzy sztukę improwizacji.
Dyrygent, pedagog. Jest absolwentką Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego i doktorem habilitowanym sztuki w zakresie dyrygentury. Stworzyła i prowadziła kilka zespołów wokalnych, z którymi zdobywała nagrody na festiwalach polskich i zagranicznych. Największe uznanie zyskała jako dyrektor i dyrygent założonego przez siebie w 1990 roku Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, złożonego z wokalistów solistów.
Strona 12 / 14
Przewiń do góry