Wykonawcy

Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (obecnie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia). Zespół utworzył w 1935 roku w Warszawie i prowadził do wybuchu II wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W roku 1945 orkiestrę reaktywował w Katowicach Witold Rowicki.
Urodził się w Dunajowcach, uczył się gry na fortepianie u Aleksandra Wielhorskiego. Studiował na uniwersytetach w Kijowie (doktorat z filologii słowiańskiej) i Warszawie (prawo i matematyka), w warszawskim konserwatorium w klasie fortepianu Aleksandra Michałowskiego oraz kompozycji Felicjana Szopskiego i Witolda Maliszewskiego. Studia kompozytorskie kontynuował u Nadii Boulanger w Paryżu (1929–1932).
W 1927 roku zdobył wyróżnienie na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Studiował grę na skrzypcach u Józefa Jarzębskiego w konserwatorium w Warszawie, a w latach 1947–1948 u André Gertlera w konserwatorium w Brukseli. W 1945 roku został koncertmistrzem Filharmonii w Sopocie. Od 1949 roku uczył w PWSM w Warszawie (1973–1975 rektor), zorganizował w niej Instytut Pedagogiki Muzycznej. Wykładał także w latach 1965–1986 w Indiana University School of Music w Bloomington.
Koncertował w Europie, Hongkongu, Indiach, Iranie, Japonii, Stanach Zjednoczonych. Występował z orkiestrami, w duecie z Władysławem Szpilmanem, w założonym przez siebie kwartecie smyczkowym i w Kwintecie Warszawskim.
Dyrektor artystyczny i dyrygent Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Absolwent wydziałów Dyrygentury Chóralnej w klasie Jana Szyrockiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu (Filia w Szczecinie) oraz Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w klasie Antoniego Wita w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Dyrygował wieloma krajowymi zespołami, w tym orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej, Chórem Polskiego Radia. W 2006 roku objął funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej.
Śpiewaczka, sopranistka. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie, stypendystka Ministra Kultury w 2004 roku. Umiejętności wokalne doskonaliła u Ingrid Kremling, Neila Semera, Kaia Wessela, Charlesa Danielsa, Olgi Pasiecznik i Vincenta Dumestre’a. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki zarówno dawnej, jak i współczesnej. Jako solistka i kameralistka współpracuje z zespołami Gabrieli Consort, Le Poème Harmonique, Vox Luminis, Collegium 1704, Vasa Consort, Cappella Neapolitana oraz Capella Cracoviensis.
Studiował grę na wiolonczeli na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie u Andrzeja Bauera i w Leopold-Mozart-Zentrum w Augsburgu u Juliusa Bergera oraz muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 2007 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, a w 2008 roku reprezentował Polskie Radio na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców w Bratysławie, zdobywając tytuł „New Talent”. Wykonuje muzykę od renesansu po współczesność, zajmuje się także kompozycją.
Ukończył studia w klasie perkusji Edwarda Iwickiego w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych, krajach Bliskiego Wschodu i Azji, zdobył brązowy medal Międzynarodowych Igrzysk Delfickich w Korei Południowej w kategorii perkusja solo (2009). Ceniony wykonawca muzyki współczesnej, jazzowej. Występuje z artystami sceny eksperymentalnej, freejazzowej, etnicznej, rockowej, popularnej. Z Wacławem Zimplem i Krzysztofem Dysem tworzy trio LAM. Z triem SzaZaZe (Szamburski / Zakrocki / Zemler) stworzył m.in. muzykę do eksperymentalnych filmów Themersonów.
Czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza, utworzona w 1990 przez kierującą do dziś zespołem dyrygentkę Annę Szostak. Zespół przede wszystkim ceniony jest za wykonania muzyki współczesnej, świetnie odnajduje się także w interpretacjach muzyki dawnej.
Strona 19 / 20
Przewiń do góry