Wykonawcy

Kontrabasista i gitarzysta basowy swobodnie poruszający się w świecie muzyki klasycznej, jazzowej i elektronicznej. Wykłada w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz na licznych kursach i warsztatach muzycznych. Jest również twórcą i dyrektorem artystycznym wrocławskiego Bass&Beat Festival – wydarzenia skupionego wokół basu i beatu, postrzeganych jako fundamenty współczesnej muzyki, promującego młodych artystów i nowe formy wyrazu.
Wybitny polski kontrabasista. Jego talent dostrzegł Jan „Ptaszyn” Wróblewski podczas festiwalu Jazz Juniors w 1983 roku w Krakowie. W ciągu następnych pięciu lat kontrabasista zaczął występować regularnie w Polsce oraz za granicą z zespołami „Ptaszyna” Wróblewskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Tomasza Szukalskiego, Henryka Majewskiego, Wojciecha Karolaka, Andrzeja Jagodzińskiego.
Orchestre Pasdeloup to najstarsza nieprzerwanie działająca orkiestra francuska. W 1861 roku stworzył ją dyrygent Jules Pasdeloup, inicjując serię Concerts populaires, na których wykonywano najważniejsze utwory owego czasu. Odtąd zespół cieszy się nieustającym uznaniem, prezentując zarówno repertuar docierający do szerokiej publiczności, jak i świeżo powstałe dzieła.
Założona w 1901 roku. Jej pierwszym dyrektorem muzycznym i dyrygentem był Emil Młynarski. Przez lata zespołem kierowali najwybitniejsi polscy dyrygenci, m.in. Witold Rowicki, Bohdan Wodiczko, Tadeusz Strugała i Kazimierz Kord, wnosząc znaczący wkład w rozwój zespołu oraz jego repertuaru. Z Antonim Witem, kierującym instytucją w latach 2002–2013, zespoły Filharmonii Narodowej nagrały ponad pięćdziesiąt płyt, które to płyty otrzymały wiele nagród, z prestiżową Grammy Award na czele.
Założona w 1996, jest najstarszym polskim zespołem specjalizującym się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Pracując najpierw pod batutą Aleksandra Lasonia (założyciela zespołu), a od 2006 pod kierownictwem artystycznym Szymona Bywalca, OMN stopniowo przekształciła się ze studenckiej grupy entuzjastów w profesjonalny zespół, potrafiący zrealizować najtrudniejsze partytury.
Obecnie Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stansława Moniuszki w Poznaniu. Działalność Teatru Wielkiego zainaugurowano 31 sierpnia 1919 roku spektaklem Halka Stanisława Moniuszki. W 1925 roku Pietro Mascagni dyrygował tu swoją Rycerskością wieśniaczą. Do wybuchu wojny zespołem kierował z dużym powodzeniem Zygmunt Latoszewski.
Obecnie Orkiestra Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Początki warszawskiej orkiestry operowej wiążą się z działalnością Teatru Narodowego, prowadzonego przez Wojciecha Bogusławskiego. Zespołem operowym kierowali wówczas dwaj wybitni polscy kompozytorzy i dyrygenci: Józef Elsner i Karol Kurpiński.
Rocznik 1990. Pianista i kompozytor jazzowy, jeden z najbardziej utytułowanych muzyków młodego pokolenia. Studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie, następnie w Berklee College of Music.
Strona 11 / 18
Przewiń do góry