Wykonawcy

Od momentu powstania w 1990 roku, Musikfabrik cieszy się opinią jednego z najlepszych zespołów specjalizujących się w muzyce najnowszej. Musikfabrik od lat wykonuje muzykę zaawansowaną i innowacyjną, powstającą nierzadko z inicjatywy i na zamówienie zespołu. W jego skład wchodzą znakomici soliści, a wykonania realizowane są zazwyczaj w ścisłej współpracy z kompozytorem. Każdego roku Musikfabrik daje około 80 koncertów w Niemczech i za granicą, zarówno podczas znaczących europejskich festiwali muzycznych, jak i w ramach swojego cyklu koncertów, zatytułowanego „Musikfabrik im WDR”.
Pianista, kameralista i akompaniator, urodzony w 1982 roku w Bydgoszczy. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa fortepianu Andrzeja Stefańskiego i Krzysztofa Jabłońskiego, klasa kameralistyki Barbary Halskiej) oraz Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu (klasa akompaniamentu wokalistom Davida Lutza).
Perkusista, absolwent klasy perkusji Stanisława Skoczyńskiego w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Wielokrotnie brał czynny udział w mistrzowskich kursach perkusyjnych w kraju i za granicą (Niemcy), był również stypendystą programu Erasmus+, w ramach którego kształcił się w Staatliche Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Mannheimie. Dokonał licznych prawykonań muzyki solowej, kameralnej i symfonicznej, m.in. dzieł Artura Słotwińskiego, Bartosza Kowalskiego, Ignacego Zalewskiego. Zajmuje się także wykonawstwem rekonstrukcyjnym muzyki baroku, klasycyzmu i wczesnego romantyzmu.
Urodził się w Kiwercach na Wołyniu. W latach 1954–1961 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Laureat polskich i międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. w Katowicach (1956), Moskwie (1957), Warszawie (1958), Tuluzie (1959).
Wybitny polski kontrabasista. Jego talent dostrzegł Jan „Ptaszyn” Wróblewski podczas festiwalu Jazz Juniors w 1983 roku w Krakowie. W ciągu następnych pięciu lat kontrabasista zaczął występować regularnie w Polsce oraz za granicą z zespołami „Ptaszyna” Wróblewskiego, Zbigniewa Namysłowskiego, Tomasza Szukalskiego, Henryka Majewskiego, Wojciecha Karolaka, Andrzeja Jagodzińskiego.
Orchestre Pasdeloup to najstarsza nieprzerwanie działająca orkiestra francuska. W 1861 roku stworzył ją dyrygent Jules Pasdeloup, inicjując serię Concerts populaires, na których wykonywano najważniejsze utwory owego czasu. Odtąd zespół cieszy się nieustającym uznaniem, prezentując zarówno repertuar docierający do szerokiej publiczności, jak i świeżo powstałe dzieła.
Założona w 1901 roku. Jej pierwszym dyrektorem muzycznym i dyrygentem był Emil Młynarski. Przez lata zespołem kierowali najwybitniejsi polscy dyrygenci, m.in. Witold Rowicki, Bohdan Wodiczko, Tadeusz Strugała i Kazimierz Kord, wnosząc znaczący wkład w rozwój zespołu oraz jego repertuaru. Z Antonim Witem, kierującym instytucją w latach 2002–2013, zespoły Filharmonii Narodowej nagrały ponad pięćdziesiąt płyt, które to płyty otrzymały wiele nagród, z prestiżową Grammy Award na czele.
Założona w 1996, jest najstarszym polskim zespołem specjalizującym się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Pracując najpierw pod batutą Aleksandra Lasonia (założyciela zespołu), a od 2006 pod kierownictwem artystycznym Szymona Bywalca, OMN stopniowo przekształciła się ze studenckiej grupy entuzjastów w profesjonalny zespół, potrafiący zrealizować najtrudniejsze partytury.
Strona 10 / 17
Przewiń do góry