Wykonawcy

Urodzony 19 września 1938 roku w Warszawie, studiował tamże w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej – grę na fortepianie u Marii Wiłkomirskiej oraz kompozycję u Kazimierza Sikorskiego. Studia kontynuował w Paryżu u Nadii Boulanger. Jest profesorem kompozycji w łódzkiej Akademii Muzycznej.
Podczas okupacji uczeń Zbigniewa Drzewieckiego (fortepian) i Kazimierza Sikorskiego (kompozycja). W 1943 roku debiutował jako kompozytor, w 1946 roku – jako dyrygent. Studia w warszawskiej PWSM ukończył w 1947 roku w klasie Kazimierza Wiłkomirskiego (dyrygentura) oraz u Kazimierza Sikorskiego (kompozycja).
Mezzosopran. Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi – w 1988 roku uzyskała dyplom w klasie fortepianu, zaś w 1992 roku ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski pod kierunkiem Jadwigi Pietraszkiewicz. Studia kontynuowała w Kopenhadze u André Orlowitza.
Studia z odznaczeniem ukończyła w 1951 roku w PWSM w Katowicach w klasie Stefana Beliny-Skupiewskiego (była także skrzypaczką kształconą przez Irenę Dubiską). Debiutowała w Operze Śląskiej w 1946 roku jako Mercedes w Carmen Bizeta oraz Flora w Traviacie Verdiego.
Perkusistka, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Henryka Mikołajczyka i Miłosza Pękali. Kontynuuje naukę pod kierunkiem Marty Klimasary oraz Klausa Drehera w Staatliche Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Stuttgarcie. W 2018 roku otrzymała główną nagrodę w XII Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach. Jest także laureatką X Międzynarodowego Konkursu Perkusyjnego w Fermo, II Ogólnopolskiego Konkursu Perkusyjnego w Poznaniu oraz XIII Międzynarodowego Konkursu Wibrafonowego w Opolu.
Tenor. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie prof. Renaty Danel oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Janusza Borowicza.
Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Stanisława Skoczyńskiego. Studiował także w mistrzowskiej klasie Jeana Geoffroya w konserwatorium w Lyonie. W latach 2006–2009 uczestniczył w kursach interpretacji nowej muzyki w Tallinie. Zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Perkusyjnym we Wrocławiu (2003) oraz – wraz z Maciejem Nerkowskim (Scontri Duo) – II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2010).
Jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych. Naukę śpiewu rozpoczął w Wilnie, następnie kontynuował w Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (klasa Wacława Filipowicza). W latach 1946–1950 został solistą Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, a w latach 1950–1979 był śpiewakiem Opery Warszawskiej i Teatru Wielkiego.
Strona 8 / 17
Przewiń do góry