Wykonawcy

Właściwie Witold Kałka. Urodził się w Taganrogu, w 1923 roku repatriowany do Polski. Studiował w konserwatorium w Krakowie u Artura Malawskiego i Stanisława Mikuszewskiego (skrzypce) oraz u Michała Piotrowskiego i Bolesława Wallek-Walewskiego (teoria). Równocześnie grał w Orkiestrze Filharmonii Krakowskiej. W czasie II wojny światowej był altowiolistą w orkiestrze Generalnego Gubernatorstwa, studiował też dyrygenturę u Rudolfa Hindemitha oraz teorię i kompozycję u Zdzisława Jachimeckiego.
Pianista i kameralista, zaliczany przez krytyków do grona najwybitniejszych polskich wykonawców swojego pokolenia. Ukończył pod kierunkiem Józefa Stompla studia w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie prowadzi klasę fortepianu. Kształcił się również w Universität Mozarteum w Salzburgu u Pavla Gililova.
Mezzosopran. W 2010 roku ukończyła z wyróżnieniem bydgoską Akademię Muzyczną w klasie prof. Hanny Michalak. Jest laureatką drugiej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Grand Prix de l’Opéra w Bukareszcie (2015) oraz nagrody za najlepsze wykonanie pieśni polskich na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie (2016).
Niemiecki kompozytor urodzony w 1962 roku. Ukończył studia w klasie kompozycji Klausa Hubera, Emmanuela Nunesa i Mathiasa Spahlingera. Edukację pogłębiał na kursach u Pétera Eötvösa. Katalog utworów artysty obejmuje gatunki kameralne, wokalne, orkiestrowe, a także muzykę pisaną dla teatru.
Dyrygenturę studiował w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego oraz w Leningradzie u Jewgienija Mrawińskiego. Był jego asystentem w Filharmonii Leningradzkiej, potem został dyrygentem w Teatrze Bolszoj w Moskwie. Po powrocie do kraju związał się z Operą Narodową w Warszawie.
Dyrygent, wykładowca Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Dyrygenturą zajmuje się od trzynastego roku życia. Piastuje obecnie funkcje dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz zastępcy dyrektora ds. muzycznych w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. W swojej karierze był również pierwszym dyrygentem gościnnym Neue Philharmonie Hamburg oraz głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej we Lwowie INSO-Lwów.
Wybitny polski wokalista greckiego pochodzenia, autor muzyki i tekstów; improwizator, operujący techniką śpiewu wielogłosowego. Jedna z najbardziej oryginalnych postaci polskiej muzyki. Związany ze sceną okołojazzową, bluesową, rockową, etniczną. Jego głos można usłyszeć na ponad 60 albumach płytowych.
Rocznik 2001. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Płońsku, kontynuował naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie fortepianu (Joanna Ławrynowicz-Just, Marek Bracha), klawesynu (Beata Popis), kameralistyki (Anna Misior) oraz organów (Jarosław Wróblewski).
Strona 15 / 19
Przewiń do góry