Wykonawcy

Orchestre Pasdeloup to najstarsza nieprzerwanie działająca orkiestra francuska. W 1861 roku stworzył ją dyrygent Jules Pasdeloup, inicjując serię Concerts populaires, na których wykonywano najważniejsze utwory owego czasu. Odtąd zespół cieszy się nieustającym uznaniem, prezentując zarówno repertuar docierający do szerokiej publiczności, jak i świeżo powstałe dzieła.
Założona w 1901 roku. Jej pierwszym dyrektorem muzycznym i dyrygentem był Emil Młynarski. Przez lata zespołem kierowali najwybitniejsi polscy dyrygenci, m.in. Witold Rowicki, Bohdan Wodiczko, Tadeusz Strugała i Kazimierz Kord, wnosząc znaczący wkład w rozwój zespołu oraz jego repertuaru. Z Antonim Witem, kierującym instytucją w latach 2002–2013, zespoły Filharmonii Narodowej nagrały ponad pięćdziesiąt płyt, które to płyty otrzymały wiele nagród, z prestiżową Grammy Award na czele.
Najmłodszy z trzech zespołów Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach. W skład założonej w 1981 roku przez Jana Wincentego Hawela orkiestry weszli ówcześni wychowankowie Akademii Muzycznej w Katowicach. Kierownikiem artystycznym zespołu jest obecnie Piotr Pławner. Orkiestra wykonuje szeroki repertuar. Oprócz arcydzieł sięga również po rzadziej wykonywane dzieła, a także opracowania utworów kameralnych takich kompozytorów, jak Franz Schubert, Felix Mendelssohn, Piotr Czajkowski czy Dmitrij Szostakowicz. Występowała pod batutą tak uznanych dyrygentów, jak Paul Esswood, Jerzy Maksymiuk, Mirosław Jacek Błaszczyk, Tadeusz Wojciechowski czy Marek Moś.
Założona w 1996, jest najstarszym polskim zespołem specjalizującym się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Pracując najpierw pod batutą Aleksandra Lasonia (założyciela zespołu), a od 2006 pod kierownictwem artystycznym Szymona Bywalca, OMN stopniowo przekształciła się ze studenckiej grupy entuzjastów w profesjonalny zespół, potrafiący zrealizować najtrudniejsze partytury.
Obecnie Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stansława Moniuszki w Poznaniu. Działalność Teatru Wielkiego zainaugurowano 31 sierpnia 1919 roku spektaklem Halka Stanisława Moniuszki. W 1925 roku Pietro Mascagni dyrygował tu swoją Rycerskością wieśniaczą. Do wybuchu wojny zespołem kierował z dużym powodzeniem Zygmunt Latoszewski.
Obecnie Orkiestra Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Początki warszawskiej orkiestry operowej wiążą się z działalnością Teatru Narodowego, prowadzonego przez Wojciecha Bogusławskiego. Zespołem operowym kierowali wówczas dwaj wybitni polscy kompozytorzy i dyrygenci: Józef Elsner i Karol Kurpiński.
Rocznik 1990. Pianista i kompozytor jazzowy, jeden z najbardziej utytułowanych muzyków młodego pokolenia. Studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie, następnie w Berklee College of Music.
Znakomity tenor, w 1939 roku powołany do szkoły podchorążych rezerwy w Zamościu, śpiewał tam w kwartecie rewelersów. Walczył w kampanii wrześniowej. Profesjonalną naukę śpiewu rozpoczął w Lublinie u Eugeniusza Koppa (1943), a kontynuował u Ignacego Dygasa, będąc jednocześnie solistą Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Strona 12 / 19
Przewiń do góry