Wykonawcy

Urodził się w Dunajowcach, uczył się gry na fortepianie u Aleksandra Wielhorskiego. Studiował na uniwersytetach w Kijowie (doktorat z filologii słowiańskiej) i Warszawie (prawo i matematyka), w warszawskim konserwatorium w klasie fortepianu Aleksandra Michałowskiego oraz kompozycji Felicjana Szopskiego i Witolda Maliszewskiego. Studia kompozytorskie kontynuował u Nadii Boulanger w Paryżu (1929–1932).
W 1927 roku zdobył wyróżnienie na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Studiował grę na skrzypcach u Józefa Jarzębskiego w konserwatorium w Warszawie, a w latach 1947–1948 u André Gertlera w konserwatorium w Brukseli. W 1945 roku został koncertmistrzem Filharmonii w Sopocie. Od 1949 roku uczył w PWSM w Warszawie (1973–1975 rektor), zorganizował w niej Instytut Pedagogiki Muzycznej. Wykładał także w latach 1965–1986 w Indiana University School of Music w Bloomington.
Koncertował w Europie, Hongkongu, Indiach, Iranie, Japonii, Stanach Zjednoczonych. Występował z orkiestrami, w duecie z Władysławem Szpilmanem, w założonym przez siebie kwartecie smyczkowym i w Kwintecie Warszawskim.
Studiował grę na wiolonczeli na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie u Andrzeja Bauera i w Leopold-Mozart-Zentrum w Augsburgu u Juliusa Bergera oraz muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 2007 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, a w 2008 roku reprezentował Polskie Radio na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców w Bratysławie, zdobywając tytuł „New Talent”. Wykonuje muzykę od renesansu po współczesność, zajmuje się także kompozycją.
Czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza, utworzona w 1990 przez kierującą do dziś zespołem dyrygentkę Annę Szostak. Zespół przede wszystkim ceniony jest za wykonania muzyki współczesnej, świetnie odnajduje się także w interpretacjach muzyki dawnej.
Charyzmatyczna perkusistka, śpiewaczka i kompozytorka. Ukończyła studia w Akademii Muzycznej we Wrocławiu u Jana Antoniego Wichrowskiego (perkusja) oraz Danuty Paziuk-Zipser (śpiew solowy). W 2000 roku kontynuowała studia w Conservatorium Hogeschool Enschede.
Strona 14 / 14
Przewiń do góry