Wykonawcy

Pianista jazzowy, pedagog. Rozchwytywany
muzyk sesyjny. Studiował w Akademii Muzycznej
w Krakowie oraz w New England Conservatory of
Music w Bostonie.
Rocznik 1994. Urodzony w Rybniku saksofonista i kompozytor. Początkowo uczył się gry na wiolonczeli, a dopiero po kilku latach sięgnął po saksofon. Absolwent Rytmisk Musikkonservatorium w Kopenhadze oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczył się u takich postaci, jak Lee Konitz, Steve Lehman czy David Binney.
Bas-baryton, urodzony w Esslingen nad Neckarem w południowych Niemczech. Studiował wokalistykę i pedagogikę muzyczną w konserwatorium w Stuttgarcie, a następnie w Schola Cantorum w Bazylei, gdzie poświęcił się muzyce dawnej i grze na lutni renesansowej oraz rozpoczął zaawansowane studia wokalne pod okiem Kurta Widmera. Następnie powrócił do Stuttgartu jako student klasy operowej Luisy Bosabalian i Carla Davisa.
Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (obecnie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia). Zespół utworzył w 1935 roku w Warszawie i prowadził do wybuchu II wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W roku 1945 orkiestrę reaktywował w Katowicach Witold Rowicki.
Urodził się w Dunajowcach, uczył się gry na fortepianie u Aleksandra Wielhorskiego. Studiował na uniwersytetach w Kijowie (doktorat z filologii słowiańskiej) i Warszawie (prawo i matematyka), w warszawskim konserwatorium w klasie fortepianu Aleksandra Michałowskiego oraz kompozycji Felicjana Szopskiego i Witolda Maliszewskiego. Studia kompozytorskie kontynuował u Nadii Boulanger w Paryżu (1929–1932).
W 1927 roku zdobył wyróżnienie na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Studiował grę na skrzypcach u Józefa Jarzębskiego w konserwatorium w Warszawie, a w latach 1947–1948 u André Gertlera w konserwatorium w Brukseli. W 1945 roku został koncertmistrzem Filharmonii w Sopocie. Od 1949 roku uczył w PWSM w Warszawie (1973–1975 rektor), zorganizował w niej Instytut Pedagogiki Muzycznej. Wykładał także w latach 1965–1986 w Indiana University School of Music w Bloomington.
Koncertował w Europie, Hongkongu, Indiach, Iranie, Japonii, Stanach Zjednoczonych. Występował z orkiestrami, w duecie z Władysławem Szpilmanem, w założonym przez siebie kwartecie smyczkowym i w Kwintecie Warszawskim.
Studiował grę na wiolonczeli na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie u Andrzeja Bauera i w Leopold-Mozart-Zentrum w Augsburgu u Juliusa Bergera oraz muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 2007 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, a w 2008 roku reprezentował Polskie Radio na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców w Bratysławie, zdobywając tytuł „New Talent”. Wykonuje muzykę od renesansu po współczesność, zajmuje się także kompozycją.
Czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza, utworzona w 1990 przez kierującą do dziś zespołem dyrygentkę Annę Szostak. Zespół przede wszystkim ceniony jest za wykonania muzyki współczesnej, świetnie odnajduje się także w interpretacjach muzyki dawnej.
Strona 15 / 16
Przewiń do góry