Aktualności

CONTEMPORARY CARILLON: nowa płyta w serii SOUNDS od ANAKLASIS w sprzedaży od 3 września!
19 / 08 / 2021
Coraz częściej odkrywane są na nowo zapomniane brzmienia, które powracają do muzycznego świata odświeżone i unowocześnione. Tak jest w przypadku najnowszego krążka od ANAKLASIS – wydana w serii SOUNDS płyta CONTEMPORARY CARILLON to jedyna w swoim rodzaju próba pokazania współczesnego brzmienia dzwonów w ujęciu najwybitniejszych polskich kompozytorów. Płyta trafi do sprzedaży 3 września. Dwa dni później po raz pierwszy zabrzmią na żywo dwa zarejestrowane na niej utwory.
Fryderyk 2021 dla ANAKLASIS
28 / 06 / 2021
Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne – Fryderyki – zostały wręczone. W kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa triumfowała wydana przez ANAKLASIS opera ahat-ilī – siostra bogów. Muzykę skomponował Aleksander Nowak, libretto – na podstawie własnej powieści – napisała noblistka Olga Tokarczuk. Podczas uroczystej Gali Muzyki Poważnej zorganizowanej w Operze na Zamku w Szczecinie statuetkę odebrał kompozytor dzieła.
Emocje 2021: Marzena Diakun z nagrodą Radia Wrocław Kultura
24 / 06 / 2021
Marzena Diakun, dyrygentka o nieprzeciętnym talencie, została wyróżniona w plebiscycie Emocje, organizowanym przez Radio Wrocław Kultura. Artystka otrzymała nagrodę za swoje ostatnie płyty, w tym za POLISH HEROINES OF MUSIC wydaną przez ANAKLASIS.
Konkurs „Koncert życzeń dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego”
01 / 06 / 2021
Premiera jubileuszowego albumu GREAT ENCOUNTERS, wydanego z okazji 75-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, już 6 czerwca! Z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa konkurs. Konkurs niezwykły, bo przedpremierowy! Wystarczy, że przyłączycie się do nas i w ramach wspólnego świętowania złożycie PWM niekonwencjonalne życzenia urodzinowe. Na odpowiedzi pod postem konkursowym czekamy do 2 czerwca do godziny 12:00. Zapraszamy na instagrama ANAKLASIS i do dzieła!
GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS: koncert promujący płytę już 6 czerwca!
24 / 05 / 2021
Czy można jednogłośnie stworzyć listę najbardziej znanych polskich kompozytorów? Tych, którzy przez ostatnie stulecia odwrócili podejście do sztuki dźwięków, torując nowe drogi dla swoich XX- i XXI-wiecznych następców? Propozycji polskiej Wielkiej Piątki mogłyby zapewne powstać dziesiątki, a większość z nich byłaby całkiem przekonująca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne podjęło się tego wyzwania nie tylko typując rodzime ikony, ale także – stawiając krok dalej – oddając ich twórczość jako inspirację dla współczesnych twórców. W ten sposób powstał najnowszy krążek GREAT ENCOUNTERS od ANAKLASIS, którym Oficyna zaznacza 75 lat swojej działalności.
„ahat-ilī – siostra bogów” Alka Nowaka koncertowo podczas Katowice Kultura Natura
17 / 05 / 2021
Katowice Kultura Natura, jeden z flagowych katowickich festiwali muzyki klasycznej, już po raz szósty zgromadzi w sali NOSPR znakomitych artystów z całego świata. Temat przewodni tegorocznej edycji to „Tęsknota i pragnienie”. Jednym z festiwalowych wydarzeń będzie koncertowe wykonanie opery ahat-ilī – siostra bogów Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk. To wyjątkowe wydarzenie, zwłaszcza że płyta z premierową rejestracją opery, wydana przez ANAKLASIS, ubiega się o zwycięstwo w tegorocznej edycji Fryderyków.
GREAT ENCOUNTERS na 75. urodziny PWM
05 / 05 / 2021
Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Stanisław Moniuszko, Karol Szymanowski i Ignacy Jan Paderewski wykonali w polskiej muzyce tę samą pracę, która w słowie dokonała się za sprawą trzech wieszczy romantyzmu oraz tytanów pozytywistycznej prozy. Ich utwory nie tylko imponują pięknem formy i wzruszają ładunkiem emocji, ale są też niestarzejącą się inspiracją dla współczesnych twórców. Przechowują dźwiękowy idiom polskości do którego chcąc nie chcąc, hołdem lub buntem, odnoszą się kolejne pokolenia artystów i melomanów, w przypadku GREAT ENCOUNTERS – najwybitniejsi przedstawiciele polskiej muzyki jazzowej i rozrywkowej.
Konkurs: „Z Palestrem na ścieżce dźwiękowej”
21 / 04 / 2021
W związku z nominacją CONCERTINOS do nagrody Fryderyk 2021 przypominamy, jak wszechstronnym twórcą był Roman Palester. Komponował nie tylko muzykę poważną! Spełniał się także w muzyce filmowej – to właśnie on był odpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową do filmów takich jak „Zakazane piosenki” czy „Zabawka”.

Jeśli chcecie o Romanie Palestrze dowiedzieć się więcej, zapraszamy do zabawy na profilu ANAKLASIS na Facebooku.

Wystarczy, że w komentarzu opowiecie o polskiej filmowej ścieżce dźwiękowej, która już od pierwszych brzmień powoduje w was chęć poderwania się z kanapy.

Do wygrania między innymi książka „Roman Palester – Słuch absolutny. Niedokończona autobiografia i listy”

Powodzenia!
Strona 9 / 12
Przewiń do góry