Wykonawcy

Założona w 1901 roku. Jej pierwszym dyrektorem muzycznym i dyrygentem był Emil Młynarski. Przez lata zespołem kierowali najwybitniejsi polscy dyrygenci, m.in. Witold Rowicki, Bohdan Wodiczko, Tadeusz Strugała i Kazimierz Kord, wnosząc znaczący wkład w rozwój zespołu oraz jego repertuaru. Z Antonim Witem, kierującym instytucją w latach 2002–2013, zespoły Filharmonii Narodowej nagrały ponad pięćdziesiąt płyt, które to płyty otrzymały wiele nagród, z prestiżową Grammy Award na czele.
Założona w 1996, jest najstarszym polskim zespołem specjalizującym się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Pracując najpierw pod batutą Aleksandra Lasonia (założyciela zespołu), a od 2006 pod kierownictwem artystycznym Szymona Bywalca, OMN stopniowo przekształciła się ze studenckiej grupy entuzjastów w profesjonalny zespół, potrafiący zrealizować najtrudniejsze partytury.
Obecnie Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stansława Moniuszki w Poznaniu. Działalność Teatru Wielkiego zainaugurowano 31 sierpnia 1919 roku spektaklem Halka Stanisława Moniuszki. W 1925 roku Pietro Mascagni dyrygował tu swoją Rycerskością wieśniaczą. Do wybuchu wojny zespołem kierował z dużym powodzeniem Zygmunt Latoszewski.
Obecnie Orkiestra Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Początki warszawskiej orkiestry operowej wiążą się z działalnością Teatru Narodowego, prowadzonego przez Wojciecha Bogusławskiego. Zespołem operowym kierowali wówczas dwaj wybitni polscy kompozytorzy i dyrygenci: Józef Elsner i Karol Kurpiński.
Rocznik 1990. Pianista i kompozytor jazzowy, jeden z najbardziej utytułowanych muzyków młodego pokolenia. Studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie, następnie w Berklee College of Music.
Znakomity tenor, w 1939 roku powołany do szkoły podchorążych rezerwy w Zamościu, śpiewał tam w kwartecie rewelersów. Walczył w kampanii wrześniowej. Profesjonalną naukę śpiewu rozpoczął w Lublinie u Eugeniusza Koppa (1943), a kontynuował u Ignacego Dygasa, będąc jednocześnie solistą Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Saksofonista jazzowy i kompozytor; jedna z czołowych postaci polskiej i europejskiej sceny jazzowej. Piętnastokrotny Najlepszy Saksofonista Sopranowy według magazynu „Jazz Forum”.
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (ukończyła kierunki dyrygentura chóralna oraz edukacja muzyczna) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie (podyplomowe studia z teorii muzyki). Studiowała również w Instytucie Kodálya w Akademii Muzycznej im. Franciszka Liszta, a swój dyrygencki warsztat doskonaliła w trakcie kursów w kraju i za granicą (m.in. Eric Ericson Masterclass w Haarlem, International Kodály Seminar w Kecskemét, Studium Chorale Masterclass for Choral Conductors w Maastricht). Wielokrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Prezydenta Miasta Chorzów.
Strona 10 / 16
Przewiń do góry