Wykonawcy

Studiował grę na fortepianie w Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie u Józefa Śmidowicza i Aleksandra Michałowskiego, w 1931 roku w Akademii Muzycznej w Berlinie u Artura Schnabla i Leonida Kreutzera oraz kompozycję u Franza Schrekera. We wrześniu 1939 roku grał w ostatniej audycji Polskiego Radia utwory Chopina (pierwsza powojenna audycja zaczęła się od tego samego programu w jego wykonaniu). W 1940 roku znalazł się w getcie, od 1943 roku ukrywał się w aryjskiej części miasta. Po wojnie Szpilman wrócił do pracy w Polskim Radiu jako zastępca dyrektora działu muzycznego.
Bas-baryton, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie śpiewu Marka Rzepki; uczestnik wielu kursów mistrzowskich. Już jako członek Chóru Chłopięco-Męskiego Filharmonii Poznańskiej występował na najważniejszych estradach i festiwalach muzycznych w Polsce i na świecie. Od wielu lat ceniony wykonawca pieśni oraz repertuaru oratoryjnego.
Jedna z najwybitniejszych polskich skrzypaczek, także kameralistka i pedagog. Urodzona w 1985 roku w Gdańsku. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze.
Tancerz, choreograf, pedagog. Od 2012 do 2019 roku pełnił funkcję kierownika baletu Opery na Zamku w Szczecinie. Ukończył Państwową Szkołę Baletową w Łodzi i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Jeszcze w szkole związał się z Teatrem Wielkim w Łodzi, w którym przepracował jako tancerz i solista dziewięć lat, z dwuletnią przerwą, podczas której odbywał służbę wojskową w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego.
Studiował kompozycję i dyrygenturę w Hochschule für Musik Köln, gdzie od 1995 roku jest pedagogiem. Działalność dyrygencka Christopha Marii Wagnera obejmuje przede wszystkim dzieła muzyki XX i XXI wieku. Współpracował m.in. z Helmutem Lachenmannem, Mauriciem Kagelem, Klausem Huberem, Nicolausem A. Huberem oraz takimi formacjami, jak Ensemble Modern i Junge Deutsche Philharmonie. Jako gościnny dyrygent koncertował z Oper Köln, Schauspiel Köln, WDR Rundfunkorchester Köln, Bochumer Symphoniker, oh ton-Ensemble oraz Doelenensemble. Od lat działa wspólnie z zespołem E-MEX, z którym przygotowuje zarówno światowe prawykonania, jak i nowe interpretacje arcydzieł muzyki XX wieku.
Rocznik 1994. Urodzony w Rybniku saksofonista i kompozytor. Początkowo uczył się gry na wiolonczeli, a dopiero po kilku latach sięgnął po saksofon. Absolwent Rytmisk Musikkonservatorium w Kopenhadze oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczył się u takich postaci, jak Lee Konitz, Steve Lehman czy David Binney.
Bas-baryton, urodzony w Esslingen nad Neckarem w południowych Niemczech. Studiował wokalistykę i pedagogikę muzyczną w konserwatorium w Stuttgarcie, a następnie w Schola Cantorum w Bazylei, gdzie poświęcił się muzyce dawnej i grze na lutni renesansowej oraz rozpoczął zaawansowane studia wokalne pod okiem Kurta Widmera. Następnie powrócił do Stuttgartu jako student klasy operowej Luisy Bosabalian i Carla Davisa.
Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (obecnie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia). Zespół utworzył w 1935 roku w Warszawie i prowadził do wybuchu II wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W roku 1945 orkiestrę reaktywował w Katowicach Witold Rowicki.
Strona 13 / 14
Przewiń do góry