Wykonawcy

Ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Jana Wincentego Hawla w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, gdzie jest obecnie pedagogiem na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu. W latach 2006–2013 był dyrektorem artystycznym Akademickiej Orkiestry Symfonicznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Współpracował z tak znanymi dyrygentami, jak: Krzysztof Penderecki, Gabriel Chmura, Takuo Yuasa, Arturo Tamayo, Jacek Kaspszyk, Paul McCreesh. Jest także absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie studiował grę na oboju u Jerzego Kotyczki.
Rozpoczął profesjonalną działalność artystyczną w 1953 roku pod kierunkiem Zbigniewa Soi. Kolejnymi kierownikami zespołu byli: Roman Kuklewicz (1955–1971), Józef Bok (1971–1974), Antoni Szaliński (1974–1978) i Henryk Wojnarowski (1978–2016). W styczniu 2017 roku kierownictwo chóru objął Bartosz Michałowski.
Założony przez Jerzego Gerta w październiku 1948 roku, od 70 lat wykonuje repertuar obejmujący zarówno muzykę a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne, dzieła reprezentujące różnorodne style i epoki, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej.
Cymbalista. Urodzony w 1980 roku w Kiszyniowie w Mołdawii. Gry na cymbałach uczył się w liceum muzycznym (Liceul de Muzică „Ciprian Porumbescu”) w Kiszyniowie, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji.
Gry na fortepianie uczył ją początkowo ojciec. W 1932 roku studiowała w Paryżu u Alfreda Cortot, następnie do 1939 roku w konserwatorium w Warszawie u Józefa Turczyńskiego. W czasie II wojny światowej zamieszkała w Krakowie, a w latach 1945–1949 kontynuowała studia w tamtejszej PWSM u Zbigniewa Drzewieckiego.
Zwycięstwo w IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (ex aequo z Bellą Dawidowicz), na którym zdobyła też nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, otworzyło jej drogę do światowej kariery.
Marzena Diakun, dyrygentka. W 2005 roku ukończyła z wyróżnieniem studia w zakresie dyrygentury symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie Mieczysława Gawrońskiego, a w 2006 roku studia podyplomowe w klasie Uroša Lajovica w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Międzynarodową sławę zyskała, prowadząc serię koncertów z Filharmonikami Radia Francuskiego, które transmitowało Radio France, a także medici.tv i ARTE
Absolwent Hochschule für Musik und Theater w Monachium, studiów mistrzowskich w Conservatoire National Superieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Wielokrotny laureat konkursów fletowych, m.in. w Paryżu, Odense, Mannheimie, Viggiano.
Jeden z najciekawszych twórców muzyki komputerowej, algorytmicznej i improwizowanej. Odbył studia w klasie kompozycji Leszka Wisłockiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W centrum jego zainteresowań znalazła się muzyka komputerowa – był m.in. współinicjatorem utworzenia Studia Kompozycji Komputerowej w macierzystej uczelni.
Strona 3 / 19
Przewiń do góry