Wykonawcy

Sopran. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Jana Ballarina oraz Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie Heleny Łazarskiej. Stypendystka Rządu Austrii, szwajcarskiej Fundacji Thyll-Dürr, Rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Laureatka wielu międzynarodowych konkursów wokalnych.
Po ukończeniu Politechniki Kijowskiej studiował w Lipsku u Stephana Krehla (teoria muzyki), Maxa Regera (kompozycja) i Arthura Nikischa (dyrygentura). Debiutował w 1906 roku w Dreźnie, wystawiając Eugeniusza Oniegina Czajkowskiego.
Holenderski trębacz. Od 1993 roku jest członkiem zespołu Musikfabrik z Kolonii, a także prowadzi międzynarodową karierę solową. Artysta ma w repertuarze kompozycje dedykowane mu jako pierwszemu wykonawcy przez tak wybitnych kompozytorów, jak Wolfgang Rihm, Georg Friedrich Haas, Péter Eötvös, John Zorn, Agata Zubel i Hanna Kulenty.
Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w Warszawie (klasa prof. Bogusława Madeya), tam też uzyskał stopień doktora w dziedzinie dyrygentury pod kierunkiem Antoniego Wita. W latach 2007–2015 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej.
Igor Pudło, posługujący się również pseudonimem Igor Boxx, to polski DJ, producent muzyczny i inżynier dźwięku, znany z hybrydowej techniki tworzenia muzyki, polegającej na łączeniu sampli ze starych płyt z instrumentami elektronicznymi, co nadaje jego kompozycjom intrygujący retro-futurystyczny posmak.
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Mirosława Ławrynowicza, Andrzeja Gębskiego i Janusza Wawrowskiego oraz w klasie altówki Piotra Reicherta. Stypendystka programu Młoda Polska oraz MKiDN.
Ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Jana Wincentego Hawla w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, gdzie jest obecnie pedagogiem na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu. W latach 2006–2013 był dyrektorem artystycznym Akademickiej Orkiestry Symfonicznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Współpracował z tak znanymi dyrygentami, jak: Krzysztof Penderecki, Gabriel Chmura, Takuo Yuasa, Arturo Tamayo, Jacek Kaspszyk, Paul McCreesh. Jest także absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie studiował grę na oboju u Jerzego Kotyczki.
Rozpoczął profesjonalną działalność artystyczną w 1953 roku pod kierunkiem Zbigniewa Soi. Kolejnymi kierownikami zespołu byli: Roman Kuklewicz (1955–1971), Józef Bok (1971–1974), Antoni Szaliński (1974–1978) i Henryk Wojnarowski (1978–2016). W styczniu 2017 roku kierownictwo chóru objął Bartosz Michałowski.
Strona 2 / 14
Przewiń do góry