Wykonawcy

Absolwent Instytutu Muzycznego w Warszawie (w klasie skrzypiec i kompozycji), wygrał konkursy kompozytorskie w Lipsku (1898) i Warszawie (1901). Jego debiut dyrygencki miał miejsce w 1904 roku w Filharmonii Warszawskiej. W 1905 roku współorganizator Spółki Nakładowej Młodych Kompozytorów Polskich.
Urodzony w Fortalezy, od 1985 roku mieszka w Polsce. Kształcił się na Uniwersytecie Minas Gerais w Belo Horizonte, w Juilliard School of Music w Nowym Jorku i Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. W Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył studia dyrgenckie u Henryka Czyża.
Studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Klaudiusza Barana, w Hochschule für Musik w Detmold u Grzegorza Stopy, w Escola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie u Iñakiego Alberdiego i Folkwang Universität der Künste w Essen u Mie Miki. Zwyciężył w jednym z najważniejszych konkursów akordeonowych na świecie – Certamen Internacional de Acordeón „Arrasate Hiria” (2012). Laureat głównych nagród konkursów w Polsce, Niemczech, Słowacji, we Włoszech.
Urodzona w Warszawie śpiewaczka (sopran), absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina: Wydziału Wokalnego w klasie Jadwigi Rappé i Podyplomowego Międzywydziałowego Studium Pieśni. Od wielu lat koncertuje w towarzystwie najlepszych polskich zespołów kameralnych i orkiestr symfonicznych.
W 2009 roku ukończyła Tokijski Uniwersytet Sztuki
w klasie organów oraz w klasie klawesynu. Studiowała
następnie w Hochschule für Musik und Theater
w Hamburgu – wykonawstwo dawnej muzyki organowej, wykonawstwo
koncertowe i muzyki kościelnej. Zgłębiała ponadto sztukę improwizacji.
Aktor, pochodzi ze Lwowa. Był członkiem Polskiego Teatru Ludowego w tym mieście, od 1975 roku związany jest z Teatrem Śląskim, gdzie zagrał około 100 ról. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, gdzie uczy podstaw gry aktorskiej i dykcji. Posiada stopień doktora habilitowanego.
Studiował w konserwatorium w Krakowie – przedmioty teoretyczne u Władysława Żeleńskiego i grę na fortepianie u Wiktora Barabasza, oraz w Wiedniu – dyrygenturę u Franza Schalka. Debiutował na koncercie w krakowskim Teatrze Starym (1915).
Ukończyła z wyróżnieniem studia muzyczne I stopnia na Uniwersytecie w Cambridge. Studia pianistyczne kontynuowała podyplomowo w Guildhall School of Music and Drama (u Ronana O’Hory’ego). W 2012 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych.
Strona 5 / 18
Przewiń do góry