Wykonawcy

Kontynuatorka Wrocławskiej Orkiestry Symfonicznej
(w latach 1958–2014 Państwowa Filharmonia).
Od 1994 roku jej patronem jest Witold Lutosławski.
Obecnie funkcjonuje w ramach Narodowego Forum
Muzyki, powstałego w 2014 roku z inicjatywy Andrzeja
Kosendiaka.
Została założona w 1945 roku. Wśród dyrygentów, którzy kierowali jej działalnością, można wymienić chociażby Witolda Krzemieńskiego, Stanisława Skrowaczewskiego, Karola Stryję czy Mirosława Jacka Błaszczyka. Obecnie dyrektorem artystycznym zespołu i jego pierwszym dyrygentem jest Yaroslav Shemet.
Absolwent Instytutu Muzycznego w Warszawie (w klasie skrzypiec i kompozycji), wygrał konkursy kompozytorskie w Lipsku (1898) i Warszawie (1901). Jego debiut dyrygencki miał miejsce w 1904 roku w Filharmonii Warszawskiej. W 1905 roku współorganizator Spółki Nakładowej Młodych Kompozytorów Polskich.
Urodzony w Fortalezy, od 1985 roku mieszka w Polsce. Kształcił się na Uniwersytecie Minas Gerais w Belo Horizonte, w Juilliard School of Music w Nowym Jorku i Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. W Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył studia dyrgenckie u Henryka Czyża.
Studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Klaudiusza Barana, w Hochschule für Musik w Detmold u Grzegorza Stopy, w Escola Superior de Música de Catalunya w Barcelonie u Iñakiego Alberdiego i Folkwang Universität der Künste w Essen u Mie Miki. Zwyciężył w jednym z najważniejszych konkursów akordeonowych na świecie – Certamen Internacional de Acordeón „Arrasate Hiria” (2012). Laureat głównych nagród konkursów w Polsce, Niemczech, Słowacji, we Włoszech.
Urodzona w Warszawie śpiewaczka (sopran), absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina: Wydziału Wokalnego w klasie Jadwigi Rappé i Podyplomowego Międzywydziałowego Studium Pieśni. Od wielu lat koncertuje w towarzystwie najlepszych polskich zespołów kameralnych i orkiestr symfonicznych.
W 2009 roku ukończyła Tokijski Uniwersytet Sztuki
w klasie organów oraz w klasie klawesynu. Studiowała
następnie w Hochschule für Musik und Theater
w Hamburgu – wykonawstwo dawnej muzyki organowej, wykonawstwo
koncertowe i muzyki kościelnej. Zgłębiała ponadto sztukę improwizacji.
Klawesynistka, pianistka, pedagog. Grę na klawesynie studiowała na Universität Mozarteum w Salzburgu u Elżbiety Chojnackiej i jest uważana za jej artystyczną spadkobierczynię. Uczyła się ponadto w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie klawesynu Ewy Piaseckiej oraz fortepianu Marka Drewnowskiego. Jest laureatką licznych nagród i stypendiów. Występuje zarówno jako solistka, jak i członkini zespołów kameralnych, wykonując muzykę dawną oraz współczesną.
Strona 5 / 19
Przewiń do góry